Kategori:
Yazar Merve Akay 0 yorum

Ruhuna Müzik
Uzun bir zaman tünelidir müzik. Pek çok döneme şahitlik etmişliği vardır. Uzaktan bakınca müzik eğlence vasıtası olarak tanım bulur dillerde. Lakin bence müzik eğlenceden öte bir şeydir. İnsanlar üzerindeki tesirleri saymakla bitmez. Yeri yoktur, zamanı yoktur, dili yoktur. Duyguyu hissedebiliyorsak müziği nerede, kiminle, hangi dilde, hangi zamanda dinlediğimizin bir önemi kalmaz.

Bazen tek bir müzik o anki sizi tanımlar. Bundandır bence müzikten vazgeçemeyişimiz. Hatta lafı ağzımdan alan çok şarkı bilirim.Derler ki üzgün olanlar müzik dinlerken söze, anlamın derinliğine bakarlarmış. Mutlu olanları da sözler değil ritmin gücü cezbedermiş. Doğru mudur bilinmez; ama kendimi düşününce haklılık payı var gibi bu tespitin. J

Düşünsenize çağlar boyu var olan bir kavramdan söz ediyoruz. Melodiyle buluştuğunda anlam bulan, ritmiyle dost olan her sözün bir hikâyesi var. Bu yüzden bazı müzikleri gözümüz kapalıyken görebiliriz.  

Hiç doğa orkestrası diye bir şey duydunuz mu?

Bir düşünelim, birlikte. Seher vaktinin huzuru, gecenin fırtınası, akşam yağan yağmurdan gelen ses, sabahla birlikte duyduğumuz kuş cıvıltıları olmasın bu doğa orkestrası denilen şey. Ne dersiniz? 

Şu müziğin sesini aç, hele !

Bir de müziğin sesini duymayanlar var. Dans edenleri deli zanneder hep böylesi. Dünyayı kendi kapalı kutularından ibaret sanırlar. Halbuki bir kulak verseler… Bulacaklar belki önce kendilerini, sonra huzuru.

Peki ya Merve...

Benden duymuş olmayın,ama Merve müziği çok sever. Eğer kendiyle baş başa kalmışsa gününün çoğunu müzik dinleyerek geçirir. Yürüyüşe çıktığında kulaklığını unutmuşsa hemen geri döner. Okula giderken onu uzaktan, sallanan kulaklık kablosunu düzeltmeye çalışırken görebilirsiniz. J En sevdiği şeylerden birisi uzun yolculuklarda dinlerken uyuyakaldığı müziklerdir. Ders çalışırken bile müzik dinler. Arkadaşlarından, 'Nasıl anlıyorsun okuduklarını?' sorusuna çok fazla maruz kalır. Dinlediği müzik tarzı ne mi? Merve'de müzik ayrımı yoktur. Geçmişten günümüze yerli yabancı şarkılardan oluşan bir arşive sahiptir. Dinlediği diller arasında Korece bile vardır. Sever de Kore Pop şarkıları. J Ayrıca İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Çince, Japonca gibi farklı dilleri de eklemiştir İngilizce şarkılarının yanına.Farklı dilden şarkıların da aynı duyguları hissetirebilme gücü olduğunu belirtir sürekli. Bu yüzden O'nun için müziğin zamanı, dili, mekanı, tarzı yoktur, anlattığı hikaye vardır. 

'Müzik ruhun gıdasıdır.' cümlesinin doğruluğuna inanır.Ruhuna her müzikten vitamin, protein kapmaya çalışır bolca. Üzgünken, mutluyken, stres altındayken Merve'yi bir köşede müzik dinler halde bulabilirsiniz.Müzik dinlerken hayal kurmuşluğu da çoktur. Merve'nin hayal odacıklarının anahtarı müziktir.Peki ya sizin anahtarınız ne, hiç düşündünüz mü? 

Ruhunuz vitaminsiz kalmasın.J 

Benden Size...

Kalk git diyorum içimden kendime, kalk git uzağa
Kulağındaki müzik bitene kadar yürü, ağladığın kadar koş
Aya dokunana kadar yürü uzaklaş, düştüğün yer yakınlarına uzak olsun

Ceyhun Yılmaz 
Yorumlarınızı Bekliyorum